PROTIV BOLOVA – NANA UBLAŽAVA BOL KAO MORFIJUM
Nauka je potvrdila lekovito delovanje nana (metvice, mente) protiv bolova, od koje su još stari Grci i Kinezi pravili osvežavajuće obloge i koristili ih za ublažavanje bolova.
Upoređuje se čak i sa snagom morfijuma!
Njegovo raslađujuće delovanje izvrsno deluje čak i kod dugotrajnih bolnih stanja kad je nervni sistem postao toliko osetljiv da čak i najblaži dodir predstavlja izvor bola.
Drevni lekari u staroj Kini lečili su rane uljem od nane koja sadrži sastojke koji deluju protivupalno i rashlađujuće te na taj način smanjuju bol kad se primene na koži.
Lišće nane ima jak i karakterističan miris, pomalo poput balzama. Ukus mu je prijatan, oštro-aromatičan, prvo zagreva a potom hladi.
Češljasta nana ima vrlo aromatičan miris, a ukus joj je kao i zelenoj, nalin na ukus kima, lagano ljut i ponekad travnat, nimalo rashlađujuć.
Eterično ulje obe vrste sadrži mentol i menton.
Lišće sadrži i tanin.
Sadržaj eteričnog ulja iznosi oko 2,5%.
Upotreba nane:
Eterično ulje od nane utrljavati na bolna mesta u proizvoljnim intervalima.
Ubrzo nakon utrljavanja bi trebali osetiti smanjen bol.
Takođe vam može pomoći i čaj od nane (napravite malo jači nego inače, 2 ili 3 kesice).
Druge pogodnosti korišćenja nane:
Ona se tradicionalno koristi i za lečenje digestivnih problema, kao i bolova u želucu i uopšte problema sa varenjem, a delotvorna je i kod nadutosti. Koristi se i za regulisanje rada jetre i žuči.
Uspešna je i kod smirivanja nervoze, neuroze i nesanice. Deluje opuštajuće i okrepljujuće i vraća snagu.
U kombinaciji sa matičnjakom se koristi i kod mučnine kod trudnica. Nana se primeljuje i protiv neprijatnog zadaha i kod bolesti desni i zuba.
Nama se može konzumirati u obliku čaja, kapi ili kapsula. Najčešće se pije čaj za smirivanje stomačnih problema.
Preporučena dnevna doza je: 3-6 gr lista, 5-15 gr tinkture a kod eteričnog ulja se primenjuje oko 6-12 kapi za konzumaciju i 3-4 kapi prilikom inhalacije.
Izvor: prirodalijeci, prirodnilek